Uroczysty apel z okazji 40-lecia nadania imienia Synów Pułku Szkole Podstawowej Nr 29

W dniu  27 października 2023 r. w Szkole Podstawowej Nr 29 w Białymstoku obchodzono  40 – tą rocznicę nadania szkole zaszczytnego imienia Synów Pułku. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia wraz z odsłonięciem tablicy pamiątkowej. Placówkę swoją obecnością zaszczycił Pan Rafał Rudnicki Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku, Pan Tomasz Madras I Wicewojewoda podlaski, Pani Barbara Buraczewska Wicekurator Oświaty w Białymstoku, Pani Joanna Misiuk Radna Miasta Białegostoku, Przewodnicząca Komisji Edukacji i Wychowania oraz wielu znamienitych gości, w tym przedstawiciele środowisk kombatanckich i sybirackich.

Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali bardzo piękną część artystyczną pt. „… bo wolność jest w nas”, która została przygotowana przez Panią Marzannę Sienkiewicz, Panią Katarzynę Sikorę, Panią Danutę Żołyńską oraz Panią Annę Michalewicz. Za oprawę artystyczną dziękujemy Pani Renacie Kalinowskiej oraz Pani Katarzynie Jakimik. Ogromne podziękowania kierujemy do rodziców naszych uczniów, którzy zadbali o przygotowanie słodkiego poczęstunku dla zaproszonych gości.

Szkoła Podstawowa Nr 29 im. Synów Pułku ma bardzo długą tradycję, ponieważ pierwszy dzwonek wybrzmiał w niej w 1960 roku. Z inicjatywy  Dyrektora szkoły Jerzego Kowalewskiego, dnia  8 października 1983 r. szkoła otrzymała imię „Synów Pułku”, aby uczcić najmłodszych  polskich żołnierzy walczących o niepodległość ojczyzny w czasie II Wojny Światowej. Podczas uroczystości odbyło się także przekazanie szkole sztandaru ufundowanego przez białostockie środowisko Synów Pułku.

Rocznica nadania tak wyjątkowego imienia jest bardzo ważną chwilą dla całej społeczności szkolnej, która przez wszystkie lata dbała o pamięć o swoich patronach, za co kilkukrotnie otrzymała odznaczenia m. in. Złotą Odznakę Zasłużony Białostocczyźnie, Złoty i Srebrny Medal „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”, honorową odznakę „Za Zasługi dla Związku Bojowników o Wolność
i Demokrację”, Odznakę „Za Zasługi dla ZKRP i BWP”, Złotą Odznakę LOK. Synowie Pułku byli i są symbolem odwagi, męstwa i całkowitego poświęcenia w imię wolności Ojczyzny.